Wydanie nr 337/2024, Poniedziałek 2.12.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Bibiana, Bibianna, Aurelia, Wiktoryn, Zbylut, Ludwina, Balbina, Sulisław, Paulina, Sylweriusz, Budzisława, Budzisław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ile skradziono samochodów w powiecie malborskim w tym roku?

Ile skradziono samochodów w powiecie malborskim w tym roku? fot. zdjęcie poglądowe
Mimo, że z roku na rok spada liczba skradzionych samochodów, to nadal w Polsce ginie 6-7 tys. pojazdów rocznie. Analizy danych wskazują, że najczęściej samochody kradzione są z parkingów osiedlowych, niestrzeżonych i zaparkowanych na obrzeżach ulic. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy pojazdy znikają z prywatnych posesji. W województwie pomorskim w roku 2023 łącznie skradziono 444 pojazdy. A jak wygląda sytuacja w naszym powiecie?

W ubiegłym roku w Polsce najczęściej kradziono samochody marki Toyota, Audi, Volkswagen, BMW i Mercedes. W tym roku sytuacja przedstawia się bardzo podobnie. Choć tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jaka konkretna marka „ma popyt na czarnym rynku” i jest na celowniku złodzieja.

Co zrobić, by uchronić swój samochód przed kradzieżą? Warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie.

- „W miarę możliwości parkujmy pod kamerami, na oświetlonych parkingach. Jeśli mamy własną posesję, nie parkujmy poza obrębem ogrodzenia. Warto także zamontować dodatkowe zabezpieczenia w postaci np. alarmu, który odstraszy potencjalnego złodzieja” - tłumaczy st. sierż. Martyna Orzeł, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Malborku. - „Sprawcy kradzieży pozbywają się nadajników GPS, które są fabrycznym wyposażeniem samochodu. W związku z tym warto dodatkowo umieścić lokalizator, który będzie połączony z naszym telefonem. Odpowiednio schowany, nie zostanie odnaleziony przez złodzieja i może pomóc w lokalizacji pojazdu po kradzieży. Przypominamy także, aby nie zostawiać kluczyków do samochodów przy drzwiach wejściowych i oknach, co utrudni kradzież „na walizkę”. Właściciele pojazdów z systemem keyless (bez kluczykowym) mogą włożyć kluczyk do metalowego pudełka lub specjalnego pokrowca, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei emitowanego sygnału”.

Ile samochodów skradziono w powiecie malborskim?

W ostatnim czasie dostaliśmy informację, że z poniedziałku na wtorek 28/29 października w Malborku skradziono samochód osobowy marki KIA i samochód osobowy marki Hyundai. Czy często dochodzi do kradzieży aut na terenie powiatu malborskiego? Z policyjnej statystyki wynika, że w okresie od 1 stycznia do listopada 2024 roku policjanci otrzymali informację dotyczącą 11. kradzieży pojazdów.

- „Jedno postępowanie dotyczyło zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia. W analogicznym okresie w roku 2023 było ich 3, w 2022 roku – 4. zgłoszenia, a w 2021 roku 6. zgłoszeń” - wyjaśnia st. sierż. Martyna Orzeł i wylicza, że w tym roku w miesiącu marcu, maju i wrześniu skradziono po jednym samochodzie, w lipcu i październiku – po dwa, a w sierpniu 4.

- „Na chwilę obecną funkcjonariusze prowadzą intensywne czynności w tych sprawach. Z uwagi na dobro prowadzonych postępowań nie możemy udzielać szczegółowych informacji. W związku z prowadzonymi sprawami, policjanci odzyskali dwa pojazdy. Do jednej ze spraw mundurowi zatrzymali 4. osoby, które usłyszały zarzuty kradzieży i paserstwa” - dodaje policjantka.

Jak nie kupić samochodu pochodzącego z kradzieży?

Przy kupnie używanego samochodu, warto sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony. Jak to zrobić? Można sprawdzić to na komisariacie policji – potrzebne będą dokumenty pojazdu i własny dowód osobisty. Tam otrzymamy informację dotyczącą, czy samochód był skradziony na terenie kraju lub za granicą.

Innym sposobem jest sprawdzenie na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Usługa jest bezpłatna.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.