Wydanie nr 176/2024, Poniedziałek 24.06.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Emilia, Wilhelm, Danuta, Jan
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Wystawa Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego z wyróżnieniem w konkursie Sybilla 2023.

Malbork. Wystawa Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu… fot. Narodowy Instytut Muzeów
W najważniejszym konkursie polskiego muzealnictwa Sybilla, wystawa Muzeum Zamkowego w Malborku pt. „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” otrzymała wyróżnienie w kategorii „Wystawy Czasowe”.

W środę, 22 maja w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się gala laureatów 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzeów, a partnerem tegorocznej edycji – Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Wyróżnienie w kategorii „Wystawy Czasowe” otrzymało Muzeum Zamkowe w Malborku za wyjątkową wystawę pt. „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”.

- „Wyjątkowość wystawy „Nigra crux mala crux” polegała na otwarciu ważnej dyskusji, która trwa i zatacza coraz szersze kręgi oddziaływania. Ta nagroda jest tego dowodem!” - cieszy się z sukcesu Muzeum Zamkowe w Malborku. -Wystawa pozwoliła w niecodzienny sposób spojrzeć na historię zakonu krzyżackiego i zbudowaną przez wieki kulturę pamięci, której centrum był i nadal jest zamek w Malborku. To historia zakonu krzyżackiego oraz wszystkiego, co działo się z nim, choć bez niego na przestrzeni wieków i co trwale zakorzeniło się w powszechnej świadomości. Ta nagroda jest nie tylko uhonorowaniem wszystkich osób zaangażowanych w projekt i koncept Wystawy, ale także sukcesem dla głównego jej celu – podjęcia dialogu na temat czarnej i białej legendy zakonu. To także dziesiątki artykułów i materiałów naukowych, spotkań, konferencji, sympozjów, wiele projektów około wystawowych i edukacyjnych zrealizowanych z udziałem ponad 4000 uczestników”.

Wystawę odwiedziło 70 tys. osób.

 

 

 

Zdjęcie: Narodowy Instytut Muzeów

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.