Wydanie nr 174/2024, Sobota 22.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Agenor, Flawiusz, Achacy, Innocenta, Paulina, Achacjusz, Innocenty, Tomasz, Alban
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Czy grozi nam potop? - II konferencja dotyczącą zmian klimatycznych na Żuławach.

W Nowym Dworze Gdańskim przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy, naukowcy, członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Żuław Wiślanych dyskutować będą na temat wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi na świecie. Większość prognoz, jakie pojawiają się są dla delty Wisły niekorzystne. Region ten, podobnie jak większość terenów depresyjnych w Europie, za kilkadziesiąt lat może w znacznym stopniu być regularnie niszczony przez powodzie i anomalie pogodowe.

W piątek, 17 maja w godz. 9:00-14:00 w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się II konferencja dotycząca zmian klimatycznych na Żuławach pt. „Czy grozi nam potop?”. Do udziału w niej zapraszają: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski oraz Stowarzyszenie Żuławy.

To już drugi raz, kiedy społecznicy z terenu delty Wisły podejmują tematy związane ze zmieniającym się środowiskiem, przyszłością klimatyczną regionu i jego bezpieczeństwem. Poprzednia edycja, która odbyła się w kwietniu 2023 r. przyciągnęła kilkadziesiąt osób, przedstawicieli władz centralnych, samorządów, naukowców oraz społeczników.

- "Tamta konferencja, pomimo niezwykle merytorycznej dyskusji, nie zaspokoiła do końca naszych potrzeb w zakresie wiedzy, a także planów dotyczących konkretnych działań mających zabezpieczać Żuławy przed wysoką wodą. Dobrze byłoby poznać, jak o zmianach klimatycznych dyskutuje się w innych krajach, i jakie rozwiązania, zabezpieczenia proponuje się dla terenów depresyjnych. Dlatego też postanowiliśmy spotkać się ponownie” - podkreślają zgodnie organizatorzy konferencji.

Do udziału tegorocznej konferencji zaproszono specjalistów z Polski, Niemiec i Holandii. Wśród prelegentów znajdą się m.in.: prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, prof. Hans von Storch emerytowany dyrektor Instytutu Badań Wybrzeża Centrum Helmholtza i m.in. profesor Instytutu Meteorologii Uniwersytetu Hamburskiego oraz prof. Herman Hummel przewodniczący Fundacji HuFoSS na rzecz zrównoważonych Rozwiązań oraz były Koordynator Centrum Badań nad Morzem Północnym w Królewskim Holenderskim Instytucie Badań Morskich, Anna Rubczak z Politechniki Gdańskiej. Nie zabraknie również wystąpień z zakresu historii, przemian społecznych i architektury.

- “Chcemy zaprezentować jak najszersze spectrum doświadczeń i wiedzy. Stąd też pomysł aby porozmawiać nie tylko o przyszłości i teraźniejszości, ale też przeszłości. Mieszkańcy Żuław od wieków musieli radzić sobie z zagrożeniem ze strony wody i przez ten czas wychodziło im to naprawdę dobrze. Chcemy aby rozmowa o zmianach klimatycznych dotyczyła także kwestii społecznych, bo to co się już dzieje ogromnie wpływa na nas samych i innych ludzi. Stąd pomysł zaproszenia prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. II Konferencja klimatyczna to także doskonała okazja, aby pokazać jak dawni mieszkańcy Żuław radzili sobie z wielką wodą i co z tych doświadczeń możemy przenieść na współczesność. O tym opowie Łukasz Kępski z Muzeum Żuławskiego. Z niecierpliwością czekamy także na wystąpienie dr Anny Rubczak z Politechniki Gdańskiej, która na zmiany klimatyczne i zagrożenia związane z podnoszeniem poziomu wód spojrzy od strony architektury” - podkreślają organizatorzy konferencji. - “Zależy nam, aby mieszkańcy delty Wisły zobaczyli, że zmiany klimatyczne i wyzwania przed jakimi będziemy stawać to problem uniwersalny, który nie dotyczy tylko Żuław, czy Polski, to problem ogólnoświatowy. Wystarczy spojrzeć na dyskusje jakie toczą się w Niderlandach, czy Niemczech”.

Organizatorzy w programie konferencji przewidzieli również debatę, w którym wezmą udział członkowie Zespołu Parlamentarnego ds Żuław oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Będzie to doskonała okazja, aby porozmawiać o współczesnych problemach delty Wisły. Jednym z nich są działania w ramach przyjętego w 2010 r. Programu “Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław do 2030 r.”, a właściwie ich brak. Program po pierwszej fazie został zawieszony. Dlaczego tak się stało? Dlaczego nie jest on realizowany i jakich wymaga aktualizacji w związku z bieżącymi potrzebami mieszkańców i żuławskich samorządów, w tym tych związanych ze zmianami klimatycznymi. To tylko niektóre z pytań, jakie z pewnością padną podczas planowanej debaty.


 

Szczegółowy program konferencji wraz z celami spotkania w załączniku.


 


 

Informacja organizatora

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (2)

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.