Wydanie nr 52/2024, Środa 21.02.2024
imieniny: pokaż (3 imiona)Eleonora, Piotr, Gumbert
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Policjanci apelują – zimą zadbajmy o psy podwórkowe.

  • Wydanie nr 52/2024
  • 29 listopada 2023, 14:56
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Nowy Dwór Gdański. Policjanci apelują – zimą zadbajmy o psy podwórkowe.… fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Niestety, co roku możemy spotkać bezduszność właścicieli psów podwórkowych. Szczególnie te uwięzione na łańcuchu nie mają łatwego życia. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt mamy obowiązek chronienia psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Na terenie powiatu nowodworskiego policjanci często spotykają się z sytuacjami, w których warunki bytowe zwierząt nie są odpowiednie - część z nich podlega pod przestępstwo znęcania nad zwierzętami.

- „Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi się spotykamy są tragiczne warunki, w jakich znajdują się zwierzęta. To między innymi dziurawe, nieocieplone budy czy same kojce bez miejsca schronienia, bez wody i jedzenia, a w nich smutny, zrezygnowany i zmarznięty przyjaciel człowieka, w większości przypadków przymocowany do łańcucha. Zdarzały się również przypadki, że pies był przymocowany do łańcucha, gdzie na szyi miał wrośniętą w skórę kolczatkę, która tworzyła mu otwartą ranę, a pies dodatkowo był niedożywiony. Policjanci w trakcie służby zwracają uwagę, w jakich warunkach przebywają zwierzęta” - wyjaśnia mł. asp. Karolina Figiel, oficer prasowy KPP w Nowym Dworze Gdańskim.

Znęcanie nad zwierzętami jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności  do lat 3, natomiast w typie kwalifikowanym ze szczególnym okrucieństwem od 3 miesięcy do lat 5.

Pamiętajmy, opieka nad zwierzęciem to także spełnienie obowiązków, które są uregulowane przepisami w ustawie o ochronie zwierząt.

- „Te obowiązki to m.in. zapewnienie zwierzęciu pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, zapewnienie odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody. Przepisy zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Należy pamiętać też, że utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, w stanie rażącego zaniedbania, brudzie i niechlujstwie stanowi znęcanie się nad zwierzętami” - dodaje policjantka.

Co to oznacza w praktyce?

Przez rażące zaniedbanie rozumie się drastyczne odstępstwo od określonych w ustawie norm postępowania ze zwierzęciem, a w szczególności w zakresie utrzymywania zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nieleczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie.

Zwierzę może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia. W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu, lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Mróz to szczególnie ciężki okres dla podwórkowych psów, zapewnij im odpowiednie warunki:

- buda musi być szczelna, ocieplona i dostosowana do wielkości zwierzęcia, ma mieć wszystkie ściany i szczelny dach, nie może stać bezpośrednio na ziemi (np. może być na palecie, podeście). Powinna być wyściełaną słomą, którą należy wymieniać gdy zwilgotnieje.

- pies na łańcuchu nie może przebywać dłużej niż 12 godzin, należy zapewnić mu możliwość wybiegana się, a łańcuch nie może krępować możliwości schronienia się.

- należy sprawdzać, czy woda w misce nie jest zamarznięta i w razie potrzeby dolewać zimą lekko ciepłą wodę

- należy zapewnić chociaż jeden pełnowartościowy, w zimie wysokokaloryczny posiłek dziennie

- kojec musi zapewniać swobodę poruszania się, oraz musi być regularnie sprzątany

- jeśli pies potrzebuje opieki weterynaryjnej należy mu ją zapewnić

- „Każdy z nas może pomóc, czasami wystarczy tylko nie być obojętnym, nie odwracać wzroku i reagować. Jeżeli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, które grozi mu uszczerbkiem na zdrowiu, lub zagraża jego życiu, możesz to zgłosić do Policji lub wprost do Prokuratury” - podsumowuje mł. asp. Karolina Figiel.

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.