Wydanie nr 195/2024, Sobota 13.07.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Radomiła, Joel, Ernest, Eugeniusz, Małgorzata, Trofima, Sara, Jakub, Ezdrasz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego – niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym w Malborku. Wideo

Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego – niezwykła wystawa w… fot. TvRegionalna24.pl
Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza do zwiedzenia najnowszej wystawy „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”. Jak podkreśla kurator wystawy i dyrektor Muzeum dr hab. Janusz Trupinda, to najważniejsza wystawa ostatnich lat i pierwsza w historii polskiego muzealnictwa, która próbuje zmierzyć się z mitami i stereotypami dotyczącymi zakonu krzyżackiego.

W środę, 27 września odbyło się uroczyste otwarcie najnowszej i najważniejszej wystawy ostatnich lat w Muzeum Zamkowym w Malborku. Jest zwieńczeniem cyklu opowiadającego historię krzyżackiej warowni na przestrzeni lat, zapoczątkowanego w 2019 r. Jak wyjaśnia Muzeum, cały cykl wystawienniczy zachęca zwiedzających do przemyśleń i refleksji, a także inne spojrzenie na tę imponującą budowlę, niż tylko wakacyjna atrakcja turystyczna.

- „Wystawa „Nigra crux mala crux” to coś więcej niż wystawa. To narzędzie, które ma pomóc w zrozumieniu niuansów historii” - podkreślają malborscy muzealnicy.

Zarówno historia zakonu krzyżackiego, jak i sam zakon stały się ważną częścią tradycji narodowych nie tylko Niemiec, ale także Polski i Litwy.

- „Wystawa prezentuje mechanizmy powstawania, przyczyny i skutki tych zjawisk, ale nie prezentuje gotowych rozwiązań. Tak jak poprzednie wystawy z cyklu ma raczej skłonić do refleksji, zastanowienia się i przemyślenia” - dodają.

W czterech pomieszczeniach zaprezentowano ponad 300 oryginalnych eksponatów z 35 instytucji i osób prywatnych z Polski, Litwy Niemiec, Włoch oraz Austrii. Wśród nich znajdują się m.in.  średniowieczne kodeksy krzyżackie, Madonna szafkowa z Klonówki, znakomite nowożytne oraz XIX- i XX-wieczne obrazy, rysunki, grafiki, ekslibrisy, medale, odznaczenia, dokumenty, plakaty, znaczki pocztowe, książki, fotografie, materiały filmowe, a także współczesne gadżety o tematyce krzyżackiej i grunwaldzkiej. Wiele eksponatów pokazywanych jest w Malborku po raz pierwszy.

W Wielkim Refektarzu znajduje się ogromny (o wymiarach 10 m szerokości i 5 m wysokości) obraz z 1910 r. autorstwa uczniów Jana Matejki – Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego pt. „Panorama bitwy pod Grunwaldem”. Naprzeciw niego umieszczone jest inne dzieło - „Dies Irae” z 2012 r. autorstwa Giedrius Kazimierenas.

O wystawie, jej eksponatach i dlaczego warto ją zobaczyć w materiale wideo opowie kurator wystawy i dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.