Wydanie nr 169/2024, Poniedziałek 17.06.2024
imieniny: pokaż (15 imion)Izaura, Drogomysł, Radomił, Hipacy, Franciszek, Adrianna, Gundolf, Marcjan, Rajner, Adolf, Waleriana, Awit, Awita, Piotr, Montan
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego Burmistrz Malborka i część radnych nie chciała przetargu?

Dlaczego Burmistrz Malborka i część radnych nie chciała przetargu? fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl / Piotr Wąsowicz
O sprzedaży gruntów zgodnie z ustawą decyduje Burmistrz. Tak też było w przypadku sprzedaży gruntów pod restauracją McDonald’s. Ale mógłby to zrobić bez przetargu tylko za zgodą Rady Miasta. W Radzie znalazła się większość, która lekką ręką takiej zgody Burmistrzowi udzieliła. Ta większość to następujący radni: E. Orzęcki, D. Kowalczyk, K. Keńska, K. Pietkiewicz, G. Wojdanowski, H. Ostrowska (z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Charzewskiego), R. Król, T. Woźny (z Malborskiej Ligi Samorządowej), A. Mroczkowski (z Platformy Obywatelskiej).
Znaleźli się jednakże radni, którzy byli przeciwni sprzedaży „kury znoszącej złote jajka” czyli gruntu dającemu stały przychód do budżetu miasta. W krótkim czasie zebrano ponad 1000 podpisów mieszkańców Malborka, którzy także uważali taką bezprzetargową sprzedaż za błąd. Udało się zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miasta, aby uchylić poprzednią decyzję Rady. Złożono projekt uchwały z następującym uzasadnieniem: „Celem niniejszej uchwały jest uchylenie podjętego przez Radę Miasta Malborka na sesji w dniu 29 czerwca br. aktu prawa miejscowego w sprawie odstąpienia od zbycia w drodze przetargu w odniesieniu do nieruchomości przy ulicy Piastowskiej 2.
Pan Marek Charzewski-Burmistrz Miasta Malborka przedkładając na sesję Rady Miasta w dniu 29 czerwca 2023 roku uchwałę dającą możliwość odstąpienia od zbycia w drodze przetargu nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,4039 ha oznaczonej w ewidencji gruntów Nr 216/4, obr 11 przy ulicy Piastowskiej 2 (KWGD1M/00004957/0) zabudowanej budynkiem restauracji McDonald’s oraz przekonując do jej podjęcia część Rady, wywołał falę niepokoju społecznego wśród mieszkańców miasta, co ma odzwierciedlenie na forach społecznościowych, a także poprzez składanie licznych podpisów mieszkańców pod sprzeciwem dotyczącym tej decyzji.
Zbycie tej nieruchomości, a tym bardziej w trybie bezprzetargowym według dużej liczby mieszkańców i wnioskodawców jest niezgodne z interesem miasta, a także może wykazywać daleko idącą niegospodarność.
Przedmiotowa nieruchomość gruntowa została wydzierżawiona w 2008 roku na okres 30 lat. Pozostało zatem jeszcze 15 lat dzierżawnego korzystania, tj. pozyskiwania stałego przychodu. Jest to okres gwarantujący stabilną działalność gospodarczą oraz długą perspektywę inwestycyjną, zwłaszcza że dotyczy działki w najatrakcyjniejszej części miasta.
 
Sprzedaż tej nieruchomości oraz zastosowanie przy tym trybu bezprzetargowego jest niekorzystne dla Malborka. Wyrazili to swoimi podpisami i komentarzami Mieszkańcy wyrażający jasny sprzeciw wobec tejże decyzji Burmistrza Miasta.
Wnioskodawcy niniejszej uchwały kierują się interesem miasta, jego mieszkańców, biorąc pod uwagę ich głosy (wyrażone zebranymi podpisami oraz wpisami w mediach społecznościowych).
Mając powyższe na uwadze, uchylenie uchwały Rady Miasta Malborka z dnia 29 czerwca 2023 roku w sprawie odstąpienia od zbycia w drodze przetargu w odniesieniu do nieruchomości przy ul. Piastowskiej 2 jest w pełni uzasadnione.”
Pomimo takiej argumentacji i społecznego sprzeciwu znaleźli się radni, którzy podtrzymali decyzję o sprzedaży gruntu w trybie bezprzetargowym. Oto Ci radni: E. Orzęcki, D. Kowalczyk, K. Keńska, K. Pietkiewicz, G. Wojdanowski, H. Ostrowska (z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Charzewskiego), R. Król, B. Piątkowska, T. Woźny (z Malborskiej Ligi Samorządowej), A. Mroczkowski, J. Iglińska (z Platformy Obywatelskiej).
No cóż. Z jakiegoś powodu Burmistrz oraz w/w radni przetargu bardzo nie chcieli. Nie chcieli dowiedzieć się jaka jest rynkowa wartość gruntu, która po przetargu byłaby wiadoma. Nie chcieli dać miastu nawet możliwości zbycia gruntu po cenie wyższej niż zapłacił dzierżawca. Jakie motywy kierowały Burmistrzem oraz w/w radnymi?
Pytanie tytułowe pozostaje bez odpowiedzi…
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Raport z przeprowadzonego glosowania – BIP Malbork,
2) Raport z przeprowadzonego glosowania – BIP Malbork,
3) Projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Rady Miasta Malborka nr LXII/502/2023 r. z dnia 29.06.2023 r. w sprawie odstąpienia od zbycia w drodze przetargu w odniesieniu do nieruchomości przy ul. Piastowskiej 2.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Vyt
Vyt 03.10.2023, 08:12
Te zebrane podpisy na zasadzie-"Zosia że Stogòw"(popatrzcie na zapis z przekazania list)każą zadać pytanie:kogo wybieramy do Rady Miasta? To pytanie dotyczy jednej i drugiej strony.
spox
spox 02.10.2023, 08:36
Bukmacherzy powinni przyjmować zakłady, czy znajdzie się decyzja Rady Miasta, która spodoba się Rajcy Ilarzowi.
Nemo
Nemo 02.10.2023, 10:19 (odpowiedź do spox)
Rajca jest chory z nienawiści do wszystkiego co nie wyszło z jego partii. Człowiek Cymańskiego, który aby utrzymać się przy sejmowym korycie startuje z listy PiS. Kanapowa partia tzw. Suwerenna Polska samodzielnie by nie weszła do sejmu. Jesienią was wykopiemy a wiosną posadzimy.(Radio Plus)
stary zgred .
stary zgred . 02.10.2023, 17:35 (odpowiedź do Nemo)
Cienki bolek jesteś chłopcze nemo ,mózg masz wyprany przez tvn .
Nemo
Nemo 02.10.2023, 21:14 (odpowiedź do stary zgred .)
Jeden z przekazów z nowogrodzkiej dla bezmózgich pisowców .
Nemo
Nemo 29.09.2023, 19:36
Suweren tak chciał.