Wydanie nr 143/2024, Środa 22.05.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Wisława, Emil, Helena, Ryta, Julia, Jan, Krzesisława, Wiesław, Wiesława
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Ile przerobiono ton buraków podczas kampanii cukrowniczej 2020/2021?

Malbork. Ile przerobiono ton buraków podczas kampanii cukrowniczej 2020/2021? fot. Archiwum TvMalbork.pl
Po kilku miesiącach zakończyła się kolejna kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej, która jest największym producentem cukru w Polsce. W kampanii 2020/2021 udział wzięło blisko 14,7 tys. plantatorów, a surowiec dostarczono i przerobiono w siedmiu oddziałach spółki – w Dobrzelinie, Kluczewie, Krasnymstawie, Kruszwicy, Malborku, Nakle i Werbkowicach. Łącznie wyprodukowano 820 tys. ton cukru z 6,2 mln ton buraków.

 

Jak informuje Krajowa Spółka Cukrowa, buraki cukrowe, które trafiły w tegorocznej kampanii do zakładów przetwórczych Krajowej Spółki Cukrowej, pochodziły z plantacji o areale blisko 110 tys. ha. Średni plon wyniósł 56,9 t/ha, jednak najwyższy uzyskano w Cukrowni Malbork – 66,8 t/ha. Średnia zawartość cukru w burakach, czyli polaryzacja wyniosła 15,05%.

- „Tegoroczne zbiory buraka cukrowego, ze względu na niekorzystne dla uprawy warunki pogodowe oraz szkodniki, które zaatakowały uprawy naszych plantatorów w czasie całego cyklu produkcyjnego, okazały się być niższe niż pierwotnie zakładaliśmy” - powiedział Krzysztof Kowa, Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej. - „Ostatecznie wyprodukowaliśmy 820 tys. ton cukru z 6,2 mln ton skupionych buraków. Doświadczenie i ciężka praca polskich plantatorów pozwoliły na przeprowadzenie kampanii pomimo wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych”.

 

 

 

 

KSC wskazuje, że w ubiegłym roku pogoda nie była korzystna dla prawidłowego rozwoju buraka cukrowego przez niemal cały okres wegetacji. Wiosną było chłodno i sucho, a przymrozki występujące lokalnie nawet do 20 maja spowodowały ograniczony początkowo rozwój roślin. Z kolei dość intensywne opady deszczu w maju i czerwcu przyczyniły się do rozwoju chorób korzeni. Niestety gorące i bezdeszczowe lato spowodowało, że rośliny niestety więdły. Również ciepła jesienna aura nie wstrzymywała wegetacji roślin, wynikiem czego korzenie buraka nie dojrzewały, a znajdowały się stale w fazie wzrostu. A intensywne deszcze w trakcie trwania już kampanii 2020/2021 zdecydowanie utrudniały zbiór i zwózkę buraków. Do tego jeszcze doszły szkodniki – mszyce i pchełka burakowa wiosną, błyszczki, rolnice i piętnówki w okresie letnim i jesiennym, które wielu plantatorom spowodowały duże szkody. Spółka poinformowała również, że najbardziej dotkliwą chorobą buraków cukrowych było porażenie roślin chwościkiem burakowym, które najwcześniej wystąpiło w południowo-wschodnim rejonie uprawy, ale z upływem czasu objęło cały obszar kontraktacji KSC.

 

 

 

 

A jak w kampanii cukrowej 2020/2021 wypadła Cukrownia Malbork na tle innych oddziałów?

Mimo kilku problemów, jakie miały miejsce na terenie malborskiej cukrowni (czytaj https://www.tvmalbork.pl/aktualnosci/31546,wybuch-w-cukrowni-malbork-mieszkancy-pytaja-o-stra oraz https://www.tvmalbork.pl/aktualnosci/31948,kolejny-wybuch-w-cukrowni-malbork-informuja-mieszk), kampania została zakończona sukcesem. Może obyło się bez rekordów, ale średni plon wyniósł 66,8 ton z hektara i był on najwyższym wynikiem w Krajowej Spółce Cukrowej. Cukrownia w Malborku wyprodukowała ponad 106 tys. ton cukru z ponad 725. tys. ton buraków, które dostarczyło ponad 800 plantatorów.


 

 

 

Źródło: Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Może?
Może? 18.01.2021, 13:43
Super, fajnie. A kiedy rozpoczyna się remont Chrobrego? Dziury w jezdni po tirach ogromne. Zgkim zalepił plasteliną i po sprawie. To jak? Kiedy ta modernizacja?
Krzyżak
Krzyżak 18.01.2021, 16:42 (odpowiedź do Może?)
Coś Ci napiszę....
Gdybyś nagle uff " przestał grać w gry " to póki co ledwo skończyla się kampania...I jest zima wiesz?!? Póki co nawet było- 20...A wracając do tematu to od roku wiadomo! Remont rozpocznie się w marcu I odbędzie się 2 etapowo aż do października !
Pokaż mi druga firmę w tym mieście..., która partycypuje w remoncie ulic?
Chyba że nasi TFU...Developerzy...Tak tak nasza "przyszlosć" np.ul.michalowskiego w dół do przedszkola ...dziura na dziurze..łata na łacie Ale na blokach zarobili...materiały dowiezione I co ?????!!!! Może zadzwoń do prywaciarza I zapytaj co zrobili wokół swoich inwestycj dla miasta lub okolicy...?!!! Nic ...?!
Młody
Młody 18.01.2021, 18:30 (odpowiedź do Krzyżak )
Brawo gościu! Już na Konopnickiej blok I dramat dla niepełnosprawnych ! Ale inwestycja 2019 ! Kasa będzie!