Wydanie nr 141/2024, Poniedziałek 20.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ostaszewo bawi się się razem z zespołem Brathanki przy wspaniałej iluminacji. Festyn Znad morza spod Tatr (wideo, galeria zdjęć) - 28.05.2017

Ostaszewo bawi się się razem z zespołem Brathanki przy wspaniałej… fot. Andrzej Gołębiewski
Niedzielne słoneczne popołudnie w Ostaszewie skłaniało do wizyty w parku. Tam właśnie miał miejsce wielki festyn muzyczny pn. Konfrontacja kulturalna „Znad morza spod Tatr”.

Celem imprezy była nie tylko konfrontacja kultur regionów Polski, ale wyszczególnienie regionu Żuław – powiedział Wójt Gminy Ostaszewo, Michał Chrząszcz. Konfrontacja kulturalna, to porównanie kultur Żuław z folklorem Polski; to wskazanie jak wielkie bogactwa tkwią w nich.

Organizatorem konfrontacji był Gminny Dom Kultury i Sportu oraz Koło Gospodyń w Ostaszewie.

Mieszkańcy Gminy Ostaszewo, jak i licznie przybyli goście spoza terenu, powitani byli o godzinie 15.00 przez bardzo żywiołową kapelę folkową „Hora” z Podhala. Zagrała ona szereg znanych góralskich piosenek, które na ogół są znane Polakom. Oprócz gęślik (skrzypiec), ciekawym instrumentem były cymbały madziarskie. W dwie godziny później „Hora” wróciła na scenę i tym razem dała wspaniały koncert dla dzieci. Każde z dzieci mogło wejść na scenę i z bliska obserwować grę podhalańskich muzyków. Drugi blok koncertowy nosił nazwę „Dla dzieci po góralsku”. Wcześniej jednak, bo ok. godz. 17.15 Studio Teatralne „Krak” z Krakowa zaprosiło dzieci do współudziału w losach rybaka z bajki o „Złotej rybce”. Bardzo sugestywna gra krakowskich aktorów wciągała dzieci do spektaklu-zabawy, co potem nagrodzone zostało rzęsistymi brawami.

Jeżeli miały być konfrontacje muzyczne, to również i region żuławski zaprezentował się na scenie. Kiedy zespół ludowy „Żuławianki” pojawił się ze swoimi pieśniami przy mikrofonach, to od razu nawiązał się kontakt z widzami. Wspólnie zaczęto śpiewać dobrze znane starszemu pokoleniu piosenki.

Konfrontować można było nie tylko elementy kultury muzycznej, ale było też i coś dla podniebienia. Poszczególne sołectwa Gminy Ostaszewo przygotowały własne stoiska promocyjne z przysmakami, których można było spróbować. Można było też spróbować przysmaków spod Tatr.

Po godzinie 18.00 na scenie zabrzmiały piosenki żeglarskie w wykonaniu znanych piosenkarzy, Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego. Okazało się, że wśród widzów jest sporo amatorów szant. Zaraz też włączyli się do wspólnego śpiewania.

O godzinie 20.00 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu kuchni żuławskiej i góralskiej. Poszczególne stoiska sołectw oceniane były pod trzema względami: prezentacja regionu, najlepsze stoisko sołeckie i aranżacja kulinarna. Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobyło Sołectwo Piaskowiec. Oprócz nagród rzeczowych były też dyplom uznania.

Największą frekwencją mógł poszczycić się słynny w Polsce i zagranicą zespół „Brathanki” grający muzykę folkową. Widzowie mogli usłyszeć tak znane przeboje jak np. Czerwone korale, jak i też nowe utwory muzyczne. Do wspólnego śpiewania i tańczenia nastrajała żywiołowa aranżacja solistki grupy, Agnieszki Dyk. Pojawiała się ona i nikła w smugach kolorowej iluminacji na scenie. Mimo mroku na publicum, wiele osób spontanicznie reagowało na ten muzyczny przekaz.

Już dzisiaj można śmiało powiedzieć, że ostaszewskie konfrontacje muzyczne były udane, a widzowie już dzisiaj planują ponowny udział w tak świetnej imprezie kulturalnej w przyszłym roku.

 

Andrzej Gołębiewski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.